GLaDOS versus HAL 9000

hal9

W internetach krąży takie bardzo ciekawe spostrzeżenie dotyczące tych dwóch sztucznych inteligencji popkultury.

W czasach gdy wychodziła „2001 Odyseja Kosmiczna” sztuczna inteligencja była czymś zupełnie nowym dla zwykłego zjadacza chleba. Albo przynajmniej nie była tak powszechnie znana. Nie tylko AI, ale całe pojęcie komputerów i komputeryzacji. Nie było wszechobecnego Internetu i komputera w każdym domu, o smartfonach nie wspominając 😉

Ludzie nie byli zaznajomieni z inteligentnymi robotami, więc HAL 9000 został zaprezentowany jako „ludzki”. Dostał przyjemny w odbiorze głos i możliwość prowadzenia swobodnej konwersacji na poziomie ludzi. Widzowie czuli się komfortowo z takim obrotem sprawy. Traktowali go jako przyjaciela (sojusznika). Dopiero gdy HAL zaczął przejawiać zachowania typowe dla bezdusznej maszyny, oparte na chłodnej kalkulacji, ludzie zobaczyli jego prawdziwą twarz: twarz komputera, robota, sztucznej inteligencji. Wtedy uznali go za zagrożenie, za tego „złego”.

CAKE

W przypadku Portala i GLaDOS sytuacja jest zupełnie odwrotna. W obecnych czasach jesteśmy otoczeni przez elektronikę i Internet. Wszyscy mają dostęp do komputerów i telefonów. Pojęcie sztucznej inteligencji jest dosyć dobrze wszystkim znane. Dlatego GLaDOS jest z początku zaprezentowana jako zwykła, nieszkodliwa maszyna, która wykonuje powierzoną jej przez ludzi pracę. Ot taka sztuczna inteligencja, ale podporządkowana człowiekowi. Gracze nie czują zagrożenia. Dopiero gdy GLaDOS zaczyna zdradzać ludzkie emocje i zachowywać się jak żyjąca istota, staje się zagrożeniem. Do ludzi dociera fakt, że ona żyje i może zrobić co chce. Jest poza kontrolą.

To porównanie pokazuje jak wiele zmieniło się w naszym podejściu do pojęcia sztucznej inteligencji na przestrzeni lat. Wszystko się odwróciło.

Fajne spostrzeżenie, szkoda, że nie ja na to wpadłem 😦

A tutaj źródło, nie pamiętam już gdzie to znalazłem:

pgDof

6 Responses to “GLaDOS versus HAL 9000”


 1. 1 adriano66 19 lutego, 2013 o 17:04

  A już myślałem, że to twoja rozkmina 😀

 2. 5 MrPasztet 19 lutego, 2013 o 19:48

  Zwieraczowi zebrało się na filozofowanie…..Ale wpis dobry 😀
  Tak w ogóle nie rozumiem zdziwienia tych wszystkich ludzi w filmach, przecież to normalne że maszyna nie ma uczuć. Nie może ich mieć. Ona ma tylko chłodną kalkulacje, wylicza co się opłaca a co nie….

 3. 6 RYSZAKOWY 20 lutego, 2013 o 01:00

  „Zwykła, nieszkodliwa maszyna” tak GLaDOS była BARDZO nieszkodliwa a przyjacielska to była jak cholera zwłaszcza wtedy jak chciała chell (gracza) wrzucić w ogień albo jak wypuściła neurotoksynę lub kiedy stwierdziła że nie wie co to jest (rdzeń inteligencji który odpada jako pierwszy sam z siebie)
  i chell może się tym udławić (czy jakoś tak)
  chociaż w drugiej części portala była bardziej skłonna do współpracy
  (ale siedząc w ziemniaku ma się niewiele opcji)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Kalendarz wpisów

Luty 2013
Pon W Śr Czw Pt S N
« Sty   Mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Archiwum


%d blogerów lubi to: