Portal 2 a grecka mitologia

Wpis zawiera trochę spoilerów z Portal 2, zakończenie też… no powiedzmy 🙂

Brzmi poważnie niczym tytuł pracy naukowej lub temat maturalny. Brakuje tylko podtytułu, coś w stylu: „Zanalizuj i zinterpretuj różnorodność ujęć GLaDOS w odwołaniu do konkretnych przykładów”. Pewnie już słyszeliście, albo raczej widzieliście pewien obrazek, który się ukazał w Internecie zaraz po premierze Portal 2. Coś tam mówiący o Prometeuszu, o GLaDOS, boskiej karze, ptakach, Chell.  Właśnie on mnie zainspirował, bo mimo iż z początku informacje w nim zawarte, wydawały mi po prostu wyssane z palca, to jednak w Portal 2 istnieją wyraźne odniesienia do mitologii greckiej. Przypomnijmy sobie najpierw obrazek:

Prometeusz

Ten mit chyba wszyscy z grubsza znają. Prometeusz jeden z tytanów (dzieci pierwszych bogów: Uranosa i Gai), stworzył człowieka z gliny i łez, a do życia powołał dzięki kilku iskrom „ognia niebieskiego” ukradzionego z „rydwanu słońca”. Jednak jego ludzie byli słabi i bezradni, więc Prometeusz jeszcze raz się zakradł bo boski wynalazek i dał człowiekowi ogień. Następnie tytan uczył ludzi jak mądrze go używać. Uczył ich też sztuki i innych rzemiosł. Bogowie się o tym dowiedzieli i im się to raczej nie spodobało. Stworzyli Pandorę, dali jej zamkniętą szczelnie puszkę (beczkę) i zesłali na ziemię, tuż przed chatę Prometeusza. Ten głupi nie był odesłał ją z kwitkiem. Ale Promo miał głupiego brata Epimeteusza (teraz się mówi: opóźniony w rozwoju), który nie dość, że nie odesłał Pandory, to jeszcze się z nią ożenił (jeśli tak bardzo kochasz bezpieczna naukę to ożeń się z nią 🙂 ). Niedługo potem trawiona ciekawością Pandora razem z Epim (który nawet nie zdążył pomyśleć) otworzyła swoje tajemnicze pudełko i „wszystkie nędze, troski i choroby wyleciały na Świat” i „i jak kruki obsiadły biedną ludzkość”. Po tym Prometusz zrobił pewien myk z ofiarą składaną dla bogów, po czym Zeus wkurzony, że jakiś tytan robi sobie z niego jaja, przykuł go za karę do skał Kaukazu gdzie orzeł wyjada mu, ciągle odrastającą wątrobę. FIN.

No właśnie i teraz co z tego wynika? Porównajmy to z Portalem 2. To jedna z możliwych interpretacji, którą sugeruje grafika:


GLaDOS (niczym tytan stworzona przez bogów-naukowców), daje człowiekowi (Chell i inni testerzy) urządzenie zwane Portal-Gun’em (ogień), które daje mu nowe możliwości. Następnie uczy go jak używać to urządzenie poprzez szereg testów (Prometeusz uczy ludzi mądrego posługiwania się ogniem).

Ratman (ostatni z bogów, twórców GLaDOS) wybudza Chell (tworzy Pandorę), która lubi podróżować z Kostką towarzyszącą (symbolicznie – puszka Pandory). Tutaj następuje zniszczenie GLaDOS w Portalu, które nijak mi nie pasuje do całej teorii, ale jak to bywa w takich przypadkach całe to porównanie jest raczej ogólnikowe i nie można wszystkich wydarzeń brać dosłownie.

Wheatley to Epimeteusz, nierozgarnięty brat GLaDOS (Prometeusza). Przygarnia Chell i w pewien sposób się z nią wiąże – razem podróżują po Aperture (Ona nosi go niczym puszkę Pandory 🙂 ). W końcu, wspólnie doprowadzają do otwarcia „puszki Pandory”: Wheatley dochodzi do władzy, całe Aperture pogrąża się w chaosie („troski i choroby wyleciały na Świat”). A co z GLaDOS? Zostaje zrzucona do Tartaru, gdzie rozdziobuje ją ptak. Ale skąd Tartar? W Portal 2 nie ma gór Kaukazu, ale za to jest bezpośrednie odniesienie do najmroczniejszej i najniższej część krainy podziemia. Tartar to nic innego jak najstarsza, opuszczona część Aperture, znajdująca się przecież aż 4 km pod powierzchnią Ziemi. Tam zostali strąceni tytani (Cave Johnson – Tytan?). Podobno Odległość Tartaru od Hadesu była równa odległości między niebem a ziemią. „Kowadło z brązu zrzucone z nieba osiągnie ziemię po dziewięciu nocach i dniach”. Nazwa Tartar oraz 9 znajdują się właśnie głęboko w podziemiach Aperture:

Żeby nawiązanie nie było zbyt wyeksponowane nazwa „Tartarus” widnieje tylko na jednym słupie 🙂

Skróconą wersję mitu opowiada także wieżyczka strażnicza, którą ratujemy od odkupienia:

Prometheus was punished by the gods for giving the gift of knowledge to man. He was cast into the bowels of the earth and pecked by birds.

Co dalej? Przeciwieństwem Tartaru były pola elizejskie (Elizjum). Tam trafiały dobre dusze, które „wyzbyte od wszelkich cierpień i pragnień przechadzają się po bladych łąkach”. Z czym się wam to kojarzy 🙂

Na koniec jeszcze powróćmy do grafiki od której się wszystko zaczęło. Na samym dole jest obraz Cave’a Johnsona. Z lewej strony obrazu schowana jest postać. Według autora porównania jest to Ajsychol, autor „Prometeusza w okowach” tragedii opowiadającej o losach Prometeusza.

Poszukałem trochę w internecie, ale nie znalazłem 100% potwierdzenia, że to właśnie Ajsychlos. Tajemnicza postać przypomina tylko jedną z osób na obrazie Williama Blake’a Richmonda pod tytułem „An Audience in Athens During Agamemnon by Aeschylus” (tutaj inna, jaśniejsza wersja obrazu). Na obrazie tym widać publiczność oglądająca dramat Ajsycholsa. Czy akurat to jest Ajsychol, tego nie udało mi się ustalić, ale można założyć, że tak.

Człowiek na obrazie z Cavem nie jest idealną kopią postaci z obrazu, ale tylko malunkiem wzorowany na obrazie (w końcu w Valve mają utalentowanych ludzi). Albo jest tylko go wycięli i zdeformowali 🙂

To chyba wszystko. Czy coś jeszcze w Portal 2 nawiązuje do greckiej mitologii? Ja nie wiem, być może.

A co wy uważacie na ten temat? Macie jakieś inne, ciekawe teorie i spostrzeżenia?

Źródła i cytaty: Internet, Jan Parandwoski "Mitologia" (1992),

12 Responses to “Portal 2 a grecka mitologia”


 1. 1 Elektryk 12 Maj, 2011 o 10:02

  I po takie artykuły tu zaglądam 😀
  Co do tematu to myślę, że pomiędzy mitologią grecką a Portalem jest takie powiązanie jak pomiędzy sagą Wiedźmińską a polskimi legendami. W obu przypadkach Wolpaw i Sapkowski bawią się w nawiązywanie do odpowiednich historii i sytuacji. Nie muszą to być idealnie odwzorowane historie ale ale zawsze jest takie puszczenie oka w stronę gracza / czytelnika by ten się domyślił i skojarzył analogie. I osobiście uważam, że to jest bardzo fajna sprawa. Nadaje to bowiem zawsze takiej ponadczasowości dziełom i ukazuje, że historia zawsze wygląda tak samo.

 2. 2 Tracha 12 Maj, 2011 o 15:16

  Ano, fajnie to przyrównałeś. Mi coś świtało, kilka porównań ale nie robiłem sobie nic z tego, bo to tylko smaczki 😉

 3. 3 Świrek 12 Maj, 2011 o 17:01

  Wiem, że jestem monotematyczny, ale od pewnego czasu na blogu Fostera ludzie piszą czy miał coś wspólnego z wprowadzeniem mitologii do Portala. Jest to prawdopodobne, jako że mit o Prometeuszu już raz wykorzystał 🙂

 4. 4 Świrek 12 Maj, 2011 o 17:06

  A, pamiętacie ten moment w Portalu2, kiedy w starej części Laboratorium Aperture musimy się przedzierać przez taki lej z rurami w suficie? Toż to jest bardzo podobne do scenerii z Someplace Else Adama.
  http://www.grinder74.com/hl-mody/someplace-else/#

  • 5 zwieracz 12 Maj, 2011 o 18:04

   Może, może. W końcu coś tam przy tej grze chyba robił oprócz ARG 🙂 W przyszłym tygodniu dam krótkiego wpisa o Fosterze, bo jakoś tak zniknął biedaczek w zaworze.

 5. 6 Ozi 14 Maj, 2011 o 14:14

  Całkiem zabawnie udało ci się streścić historyjkę o prometeuszu.

 6. 8 Xanoxis 15 Maj, 2011 o 08:53

  Nie miałem gdzie za bardzo to dać, ale można powiedzieć że jest to trochę o Portalu ;p http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=1884449 Episode 3!!! Albo Valve znowu nas trolluje albo przez przypadek coś im umknęło w co wątpię.

  • 9 zwieracz 15 Maj, 2011 o 10:16

   A to nie jest tylko pozostałość po Ep2? Śmiecie w kodzie gry? Tak jak w Alien Swarmie był „blob” jakiś tam. Jeśli to nowy kawałek kodu, to daje to tylko nadzieję, na to, ze pracują cały czas nad jakimś nowym HL’em 🙂

 7. 10 Mikospmi 15 Maj, 2011 o 11:04

  Zwieracz kiedy następny CrabCast ? 😀

  • 11 zwieracz 15 Maj, 2011 o 12:39

   Też chciałbym wiedzieć 😐 Mam nadzieję, że do końca miesiąca pojawi się kolejny odcinek, a potem zaczniemy nadawać już regularnie.

 8. 12 war3st 15 Maj, 2011 o 19:04

  Ta, biorą się za jakieś głupoty, a EP3 nie widać…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Kalendarz wpisów

Maj 2011
Pon W Śr Czw Pt S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum


%d blogerów lubi to: