Tydzień z Portal 2: Dzień 7 – Podsumowanie

No i stało się. Kontynuacja Portala wreszcie się ukazała (teraz pora na HL) i szturmem zdobywa rynek. Ukazała się też masa recenzji i jak na razie wszystkie z bardzo wysokimi ocenami. Wydaje mi się, że czasem aż za wysokimi. Uważam, że takie recenzje na gorąco mimo iż niezbędne, nie są miarodajne. Najlepsze będą te pisane po opadnięciu tego całego podniecenia, gdy popatrzy się na grę z dystansu. Fani też szaleją. Już widziałem wiele entuzjastycznych opinii, w stylu: „The best game evaaah!”, „Portal 2 najlepsza grą Valve”, „Gra roku” i takie tam. HL2 imo dalej może spać spokojnie nic mu nie grozi, a na miano gry roku trzeba jeszcze poczekać. Jeszcze nie było choćby Duke’a, B3 czy nowej Alicji.

Miałem teraz dać zestaw recenzji z Internetowych portali ograch, ale na  HLPortal.de zrobili to już za mnie, więc tylko podlinkuje.

The Last Hours of Portal 2 to inicjatywa Geoffa Keighley’a. Jest to aplikacja na iPada, w której prezentuje on krótką historię powstawania Portal 2, wywiady z twórcami i kilka ciekawostek. Na razie nie wiadomo, czy te materiały będą też dostępne dla normalnych użytkowników, ale prawdopodobnie tak. Może ktoś udostępni to dla nas za darmo? Na razie pojawiło się kilka ciekawych grafik 🙂

thefinalhoursof.com

Thank You Valve

A fani, ci co brali udział w ARG, zrobili stronę z podziękowaniami dla Valve i innych developerów za pokręcone, ziemniaczane ARG. Każdy może tam wpisać swoje podziękowania. Strona zrobiona w stylu strony GLaDOS, gdzie zbieraliśmy ziemniaki – ValveThankYou.

A na YouTube można znaleźć kilka krótkich filmów z imprezy w siedzibie Valve podczas premiery Portal 2.

Nagrania są krótkie i w sumie mało co pokazują, ale widać, że imprezka była 🙂 Więcej na kanale użytkownika Moomanibe.

Co po Portalu?

To pytanie, które teraz zadają sobie wszyscy wierni fani Valve. Co będzie następne? Portal 2 skończony, pora na nową grę. Pozwolę sobie na małe zestawienie tego co wiemy i czego możemy się domyślać:

Co wiemy, że czeka nas na pewno w najbliższym czasie:
DLC do Portal 2, zapowiedziane jeszcze przed premierą gry,
DLC do L4D2 z mapami z L4D, przewidywane na „po Portalu 2”,
Dota 2 – prawdopodobnie będzie to numer jeden na targach E3 i w innych prezentacjach Valve do końca tego roku.
„Meet The Medic” i Source Filmmaker dla wszystkich. Zapowiedziane podczas wizyty w siedzibie Valve przez jednego z fanów. To chyba nie pochłonie wiele energii zespołu, ale na pewno będzie z tym związany jakiś event. Możliwe, że obie rzeczy wyjdą jednocześnie.
The Big Screen dla Steama, Steam pochłania coraz więcej uwagi Valve, ale nie wydaje mi się, żeby specjalnie wpływał na częstotliwość wydawania przez nich gier. Na pewno oprócz BS dojdą jakieś inne nowe możliwości Pary.

Domysły:
– Całkiem nowy projekt Valve. Te concept arty, które niedawno pojawiły się w sieci, nawet jeśli odrzucone, nie pasują do żadnej z dotychczasowych gier Valve. Może to świadczyć o jakimś całkiem nowym tytule od Kurka.
– Wreszcie Ep3/HL3? Może doczekamy się jakiegoś strzępu informacji w tym roku?

A jakie są wasze rokowania?

30 Responses to “Tydzień z Portal 2: Dzień 7 – Podsumowanie”


 1. 1 mrkarrmel 24 Kwiecień, 2011 o 10:25

  Czekam na Source Filmmaker. A może stanie się cud i Valve zrobi zapowiedź Episode 3? Oby tak się stało…

 2. 2 NavarioN 24 Kwiecień, 2011 o 12:29

  Bardzo mnie ciekawi jakie plansze do singla dodadzą w dlc. Czyżby tuż po zakończeniu prtl2? 😀

  • 3 Erunno 24 Kwiecień, 2011 o 14:12

   Wątpię, żeby dodawali cokolwiek do singla. Ewentualnie będzie to coś w stylu dodatkowego zestawu wyzwań jak w pierwszym Portalu. Raczej spodziewałbym się dodatków do coop-a. Czas pokaże…

   • 4 zwieracz 24 Kwiecień, 2011 o 19:07

    Stawiam na to, że będzie:
    – zaawansowane komory testowe dla singla
    – wyzwania dla singla (czas, kroki, portale)
    – zestaw, 1 lub 2 etapy testó dla co-op’a. Może 2, jeden w nowoczesnej lokacji, a drugi w starym Aperture
    – plus oczywiście nowe skórki, czapki
    – włączą możliwość handlowania
    – SDK

 3. 5 PatrykCXXVIII 24 Kwiecień, 2011 o 18:01

  Dzisiaj grałem w Portala 2. I moim zdaniem Valve przesadziło jeśli chodzi o sklep dla robotów.

  • 6 Andrzej 24 Kwiecień, 2011 o 19:04

   „I moim zdaniem Valve przesadziło jeśli chodzi o sklep dla robotów.”

   Wyjaśnij dlaczego bom ciekaw.

   Episode 3 nie będzie. Za dużo czasu upłynęło od ostatniego epizodu. Jeżeli chodzi o HL3 to naprawdę musiałby się wiązać z nim lepszy engine – niech będzie source2. Co do zapowiedzianych nowości to DoT’a ponoć ma obsługiwać Dynamic Cloth Engine, a sekretne concepty to The Crossing?

   • 7 zwieracz 24 Kwiecień, 2011 o 19:22

    Ja naprawdę nie widzę żadnego problemu w sklepie dla robotów. Jak ludzie chcą sobie nosić jakieś skórki to niech noszą. Co-op jest do zabawy, jest bardziej pokręcony i mniej poważny od singla. No i dodatki w niczym nie zmieniają gameplay’u.

    The Crossing? Ten projekt raczej upadł, przynajmniej w tej formie, w której go pokazywano. Ale nie wykluczone, że ten nowy projekt jest jakimś rozwinięciem, nowym podejściem do tamtego pomysłu.

 4. 8 Świrek 24 Kwiecień, 2011 o 19:22

  Minerva:Out of Time.
  Adam obiecał, więc Adam zrobi 😀 Widzieliście te stare screeny miasta 44? Wzorowane Warszawą i Gdańskiem. MJÓD

  • 9 zwieracz 24 Kwiecień, 2011 o 19:25

   Nie chcę ci niszczyć marzeń, ale jeśli ta kontynuacja kiedyś się pojawi (a w to wątpię), to za długi, długi czas.
   Już prędzej pomysły Fostera zostaną wchłonięte przez Ep3 lub HL3.

   Warszawko-Gdańsk w Source pod butem Kombinatu, to by było coś 🙂

 5. 10 Septuater 24 Kwiecień, 2011 o 20:47

  Właściwie to ile czekaliście na HL2 (siebie nie liczę, bo jeszcze nie byłem w temacie)? Bo wiem, że kiedy go nagle zapowiedzieli stał się najbardziej wyczekiwaną grą E3 i w ogóle miał taki hype, że przesunięcie premiery o rok nic nie zmieniło.

  Osobiście wyznaję optymistyczne założenie, że w Valve chcą ten wyczyn powtórzyć. Ostatnio nie do końca się udało z powodu kradzieży kodu, więc teraz zrobią to lepiej. Wyobraźcie sobie na chwilę, że teraz nagle ni z gruchy ni z pietruchy zapowiedzą go na którymś z targów – co robicie? :P.

  Przy tej serii nie sprawdzają się argumenty na słabą pamięć graczy i branży – HL2 staje się grą kultową, do tego stopnia, że jest przytaczany w recenzjach i zapowiedziach innych, niezwiązanych gier. Mam tu na myśli np. zapowiedź Resistance 3, kiedy to jeden z komentatorów nazwał go „Half-Life’em 3 na PS3 i bez Half-Life’a” (sic!) i kilka podobnych tekstów, np. w CD-Action.

  No i jeszcze słowa Lombardiego, że jeszcze nie skończyli z Gordonem…

  • 11 zwieracz 25 Kwiecień, 2011 o 17:15

   W sumie to nie pamiętam ile czekałem. Kiedy tylko skończyłem pierwszego HL’a chciałem więcej, ale w ogóle nie myślałem, o tym, że może być druga część.
   Potem dowiedziałem się, chyba z jakiegoś pisma (bo net to była dla mnie obca istota), że ma być HL2, ale nie jestem w stanie powiedzieć kiedy to dokładnie było. Od tamtej chwili zacząłem marzyć, że znowu wrócę do Black Mesy. I zaczęło się czekanie. Jak już grałem w HL2, to nadal nie wiedziałem za wiele o tej grze i to był jeden wielki ciąg zdziwienia: gdzie jest Black Mesa i dlaczego do ostatniej sceny nic się nie wyjaśnia, a tylko doszła setka nowych pytań. Kim jest G-Mam i czemu Gordon znowu zostaje uśpiony, co będzie dalej… 🙂

   Spoko, jak tylko Valve piśnie coś o HL3, to od razu posypią się nagrody typu: nadchodząca gra roku itp.

 6. 12 TheMe 25 Kwiecień, 2011 o 16:21

  Hej a ja mam pytanie. Kupując wersję na PS3, mam też darmową kopię na PieCa tak? W drugą stronę to też działa?

  • 13 zwieracz 25 Kwiecień, 2011 o 17:09

   W drugą stronę nie działa.

 7. 14 duke 25 Kwiecień, 2011 o 17:45

  [offtop]

  Zwieracz: jeżeli chciałbyś przenieść bloga na inny serwer to masz dostęp tutaj do ftp? możesz skopiować content?

  • 15 zwieracz 26 Kwiecień, 2011 o 07:26

   Nie ma dostępu do ftp, ani do bazy danych, ale jest takie narzędzie w samym wordpresie – „export”, które zapisuje wszystkie wpisy, strony, komentarze, tagi i kategorie do pliku .xml. Podobno można to potem wczytać na innym blogu, ale też opartym na wordpresie. Czy czy działa? Nie wiem, nigdy nie sprawdzałem.

   • 16 Elektryk 27 Kwiecień, 2011 o 14:58

    Działa. Tylko na tamtym docelowym blogu trzeba doinstalować wtyczkę importującą ale to nie problem bo WP prowadzi nas za rączkę. Dzięki tej wtyczce można także importować wpisy z innych systemów blogowych.

 8. 17 TheMe 25 Kwiecień, 2011 o 19:32

  Dzięki za szybką odpowiedź, po namyśle jednak zdecyduję się na bardziej ‚ekonomiczną’ wersję pecetową. Może kiedyś zagramy partyjkę w co-opie. 😛

 9. 18 Klepacz 25 Kwiecień, 2011 o 19:53

  @duke

  Tak. Można skopiować tekst, ale nie wiem jak z plikami.

 10. 19 duke 27 Kwiecień, 2011 o 17:09

  Dzięki za odpowiedzi. Potrzebuje bloga na swoje wypociny i na upload mapek. Zrobie najwyżej kategorie w której będę wrzucał linki do hotfile 🙂

 11. 20 Claptrap (aka Pierdusss) 1 Maj, 2011 o 21:26

  Czekamy na E3, może coś o EP 3 się dowiemy.
  Portal 2 rządzi!
  Darmowe DLC od Valve do Portal 2 – kocham ich!

 12. 21 war3st 2 Maj, 2011 o 08:57

  Claptrap, na E3 dowiemy się prędzej o Team Fortressie niż o EP3.

  (Tak w ogóle Team Fortress(ie) Dobre ;D

  • 22 zwieracz 4 Maj, 2011 o 16:39

   Imo będzie tylko Dota 2. Dwa tytuły na rok to dla Valve max.

 13. 23 Filozof z psiej wólki 3 Maj, 2011 o 12:38

  „HL3 Mega teoria”

  – Borealis to maszyna do teleportacji w przestrzeni czasowej
  – HL3 będzie długi (może to marzenie 🙂 i będziemy podróżować w czasie do tyłu i do odległej przeszłości. Oczywiście w HLowym stylu będą nieprzewidywalne, dramatycznie i naruszane przez czynniki zewnętrzne (jak Lamaar podczas teleportacji do BM East)
  – Gordon trafi w pewnym momencie do odległej przyszłości i spotka dziwnym trafem Chell poznawającą na nowo świat. Okaże się że Chell ma zespoł Mobiusa (brak mimiki twarzy) i do tego nie mówi. Jak wspominał Gabe będziemy mieli postać w przyszłości posługującą się językiem migowym, a nie posiadając mimiki twarzy nie odczytamy z ruchu warg co ma nam do powiedzenia

 14. 24 Świrek 3 Maj, 2011 o 16:02

  Ja tam bym chciał zobaczyć Siły kombinatu wchodzące coraz głębiej laboratorium Aperture.
  Albo Na Borealisie posługiwać się portalami podczas walki z żołnierzami kombinatu. Rozpędzenie spadającego żołnierza portalami i wyrzucenie go w stos wybuchowych beczek.. MMM 🙂
  A, zrobiłem ładny walkthrough Minervy w HD, można by wsadzić to na Borealisa, ale nie wiem do jakiego działu… Poradniki?
  Można by to zlinkować do potencjalnego artykułu o Fosterze.

  • 25 zwieracz 4 Maj, 2011 o 16:43

   Teoretycznie na Borealisie opisujemy też modyfikacje. Na razie dział jest w powijakach. Jest na przykład zrobiony zalążek o MissingInfo:
   http://borealis.net.pl/index.php/Missing_Information
   Możesz zrobić arta o Minewrze i tam wrzucić link do walktrougha 🙂

   • 26 rolor2013 4 Kwiecień, 2016 o 13:26

    To Borealis opisuje tez Pokemony? :O

    • 27 zwieracz 5 Kwiecień, 2016 o 09:42

     Panie, co Pan.

     • 28 rolor2013 10 Kwiecień, 2016 o 11:01

      Juz nic. Pomylilem MissingInfo z Missingno. Musze wkoncu zaczac nosic te okulary.

 15. 29 Świrek 4 Maj, 2011 o 23:56

  W czasie wakacji postaram się nagrać kolejno walkthrough do Hl2 i epizodów, specjalnie na Borealisa.

  • 30 zwieracz 5 Maj, 2011 o 08:10

   Ambitnie, ale proszę bardzo 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kalendarz wpisów

Kwiecień 2011
Pon W Śr C Pt S N
« Mar   Maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum


%d blogerów lubi to: