Ratman, część 1

Nie roń łez, człowiek szczur tu jest!

Człowiek szczur (nie wiem dlaczego, gdy go wspominam, przed oczami pojawia mi się postać Człowieka Szynszyli) to bardzo tajemnicza postać, która przemierza bezkresne korytarze Aperture Science w poszukiwaniu bezbronnych i uciśnionych. Pomaga im pokonać przeciwności losu, wrogie lasery i kule energii.

Nie ma o niej nic powiedziane bezpośrednio, wszystkiego musimy się tylko domyślać. Na szczęście jest sporo śladów jego egzystencji. No właśnie jego czy jej?  Na razie musi pozostać tą nieznaną postacią.Prawdopodobnie jest to były pracownik Aperture Science, który jako jedyny, bądź jeden z nielicznych przeżył katastrofę w ośrodku (Valve kiedyś przebąknęło, że takich ocalałych, błąkających się może być więcej). Być może jest to droid, wykonujący testy w komorach (chociaż nie ma nawet pewności, że jakiekolwiek droidy istnieją, czy to tylko wymysł GLaDOS).

Na pewno przez bliżej nieokreślony czas Rat Man przebywał/a poza obserwacją GLaDOS. Musiał odkryć wyjście poza testowe komory. Możliwe, że bardzo dobrze znał cały kompleks od podszewki i bez problemu się po nim poruszał. Albo nadal porusza…

Komora 16

Pokonując kolejne etapy podczas gry, widać kolejne „obozowiska” Rat Mana. Pierwszy raz z takim pomieszczeniem spotykamy się w Komorze testowej nr 16. Tu po raz pierwszy pada słynne hasło: „The cake is a lie”:

wall_04Liczne skreślone kreski mogą oznaczać różne rzeczy. Czy są to spędzone w ośrodku dni? Tygodnie? Miesiące? A może to co innego? Ilość kostek? Na ścianie widać też jeden ze sposobów unieszkodliwienia wieżyczki oraz rysunek kuli energetycznej. Ale to dopiero wstep do tego co przecież można zobaczyć w następnej, 17 Komorze.

Komora 17

wall_02„The Vital Apparatus vent will deliver, oh it will WILL. The weighted companion cube DOES speak. Superstition, perceiving inanimate objects as alive, and hallucinations. I’m not hallucinating. You are. The companion cube would never desert me. Dessert. So long… Cake, ha ha Cake. A lie. The companion cube would never lie to me. NEVER.”

Po zapiskach Rat Mana łatwo można wywnioskować, że delikatnie mówiąc zbzikował. Obsesja na punkcie Companion Cube, którą tak jak każdy z nas musiał zabić… tzn. zniszczyć, jest nader widoczna. „Kostka mówi, żyje, nigdy mnie nie opuści, nigdy nie okłamie”. W komorze 17 cała ściana jest wypełniona zdjęciami, najprawdopodobniej personelu laboratorium, których twarze zasłonięte są zdjęciami Kostki. Zastanawia mnie skąd zdjęcia kostki? Czy pochodziły ze wcześniejszego okresu, czy Rat Man robił je sam (na co wskazuje tło zdjęć, którym są komory testowe). Ale skąd wziął aparat? Czy może wydobył je z nagrań kamer nadzoru?

Na ścianie wisi też kalendarz z 1983 roku, pozostawiony na Wrzesniu. Widać, że to kalendarz firmowy, tytuł brzmi: „The Girls of Aperture Science”.

Co chyba najważniejsze, na dole widnieje słynne: login i hasło, które działają na stronie aperturescience.com.

wall_03„You said to take care of it. How can I you wouldn’t let me. I should disregard your advice. Leave me alone! STOP WATCHING. Though earth and man are gone, I thought the cube would last forever. I WAS WRONG.”

Widać tu żal do GLaDOS, która najpierw kazała opiekować się Kostką, a później kazała ją zniszczyć. Widać, że tekst był pisany pod wpływem emocji, nierówny, w najważniejszych miejscach pisany dużymi literami. Rat man był/a wewnętrznie rozdarty/a, po stracie jedynej bliskiej w tym ośrodku rzeczy, jaką była Kostka. Rozumiem go/ją 😀

Zdjęcia niczym pocztówki z wakacji, świetnie oddają więź między Szczurem a Kostką.

wall_01„Because I could not stop for Death, he kindly stopped for me The cube had food and maybe ammo and immortality”

„Not in cruelty, Not in wrath, The REAPER came today; An ANGEL visited this gray path, And took the cube away”

Tu uwierzę na słowo CombineOverWikii, że jest to parodia słów padających w utworach Emily Dickinson i Henry’ego Longfellowa. Mamy też słowo „Why?” napisane aż 18 razy.

Sądząc po ostatnim rysunku i sytatach, Rat Man wierzy, że Kostka trafiła do nieba i ma się ostatecznie dobrze 😉

Najciekawsze, dla takie wzrokowca jak ja, jest chyba wielkie zdjęcie pokazujące grupkę osób w pokoju. Rodzina? Czyja? Twarze znów zakryte kostkami. Zdjęcie wygląda na stare. Kilka rzeczy, w tym np, telewizor wskazują, że pochodzi przynajmniej z lat 60/70? Czy zdjęcie jest prawdziwe i przedstawia rodzinę któregoś z pracowników Valve? Czy kogoś nie związanego z firmą? A może zostało stworzone od zera na potrzeby gry? Chyba nigdy się nie dowiemy 🙂

***

To może na dzisiaj wystarczy. Dalszy ciąg w środę, a w nim trochę o zwyczajnym, codziennym życiu Rat Mana pośród testowych komór, a także 2 inne nie mniej tajemnicze postacie 🙂

11 Responses to “Ratman, część 1”


 1. 1 Navek 16 listopada, 2009 o 14:12

  Dobry wpis, lubię takie 😉

 2. 2 Abrakadabra 16 listopada, 2009 o 16:26

  Czekałem na ten wpis 😀 A wiele innych byłch miejsc można znaleźć po zdradzie Glados.

 3. 4 Artek 16 listopada, 2009 o 18:19

  Człowiek Szczur zawsze mnie intrygował, fajne info, czekam na więcej 😉

 4. 5 cssghost 16 listopada, 2009 o 19:19

  Takie wpisy same się czytają… Wciąga jak cholera! 😀

 5. 6 zwieracz 16 listopada, 2009 o 19:35

  „Już” w środę dalszy ciąg :O

 6. 8 Tracha 17 listopada, 2009 o 15:30

  KOSTKA MNIE NIE OPUŚCI TO MÓJ PRZYJACIEL!

 7. 9 Dexter 17 listopada, 2009 o 19:09

  No to czekamy do środy 😀

 8. 10 Artek 18 listopada, 2009 o 05:55

  dzisiaj mamy środę, prawda? 😉


 1. 1 Ratman, część 3 « zwieracz Trackback o 5 kwietnia, 2010 o 07:34

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Kalendarz wpisów

Listopad 2009
Pon W Śr Czw Pt S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum


%d blogerów lubi to: